Terra Cota Hakkında

Antik Devirdeki adı Venessa, Zuwinasa ya da Ouenasa olarak bilinen Avanos Kenti, MÖ 2000’li yıllara Hititler dönemine uzanan bir ırmak kentidir. Anadolu’nun tükenmek bilmeyen şifalı şu kaynağı Kızılırmak, medeniyetin önemli beşiği Avanos Kenti’ni ikiye bölmüş ve her zaman bereketini sunmuştur.

Dünya’da bir eşi daha bulunamayacak peribacalarının yurdu Kapadokya yine Kızılırmak’ın taşıdığı kendine özgü kızıl killi toprak ile peribacalarının oluşumuna da sebep olan tüflü toprak sayesinde tarih boyunca yeri doldurulmaz, öncü bir el sanatları merkezi olmuştur. Öyle ki tüm medeniyetlere toprak ile mutfak, ev, yaşam kültürü sağlamıştır.

Eski Avanos mahallelerinin içinde merkezi konumda bulunan Terra Cota Hotel tarihi bir yapıdır. Ortalama bilinen bina yaşı 180 civarındadır. Avanoslu Sezer ailesine, yine çanak ustası olan dedelerinden yadigardır. Terra Cota bilinen diğer antik isimleriyle Terakota, terrakotta; pişmiş kil bazlı, kahverengimsi kızıl renkli, mat seramik anlamındadır.

Bununla birlikte bazı su geçirgen ve parlak seramiklere de Terra Cota denir. Tam anlamıyla bulunduğu bölge ve ait olduğu aileyi tasvir eden Terra Cota ismimizle, gerçek bir Kapadokya kültürü ve samimi, misafirperver aile ortamını sizlere sunmayı amaçlıyoruz.

Toplamda 9 oda olarak projelendirilmiş otelimiz şuanda 6 Taş ve farklı kategorilerden odasıyla butik bir hizmet vermektedir. Bulunduğu mahalle eski, restore edilmiş, hala yerel yaşamın da devam ettiği yine birçok otelin bulunduğu en merkezi mahalledir.

Size gerçek bir tarihi ve Kapadokya yaşamını sunabilecek tüm argümanlara sahiptir. Çarşı merkeze sadece 2 dakika yürüme mesafesinde olup, bir yandan günümüz sosyal yaşamının göbeğinde olup, bir yandan Kapadokya tarihi dokusunu hissedebileceksiniz.

Odalarımız klasik, yöresel ve modern tarzların iç içe geçtiği eşsiz bir uyum, ahenk içerisinde bizzat Sezer ailesi tarafından dizayn edilmiştir. Otel işletmesi de bizzat aile bireyleri tarafından gerçekleştirilmekte olup, sizleri evlerinde ağırladıkları en özel konukları gibi bir özenle misafir etmektedirler.

Özellikle kendi yaptıkları reçel ve soslar, özenle seçilmiş organik ve ekolojik ürünlerden oluşmuş kahvaltılar için bile tesisimize tekrar tekrar gelmek isteyebilirsiniz. Sizleri güler yüzle uğurlamak için tüm özelliklere sahip Kapadokya’daki evinizde geçireceğiniz tatil, unutulmazlarınız arasında yer alacak.

Terracota Hotel
Şerafettin Sezer  – General Manager

Leave a Comment